Dyskusja z prof. Kołodką w Północnej Izbie Gospodarczej

Dyskusja z prof. Kołodką w Północnej Izbie Gospodarczej

Ekonomista, myślący, obserwujący oraz analizujący interdyscyplinarnie, szukający inspiracji i intelektualnych wyzwań na styku różnych dziedzin nauki – tak mówi o sobie prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. We wtorek (20.11) jego spostrzeżeń na temat światowej, europejskiej i polskiej gospodarki (ale nie tylko) mogli posłuchać przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej. Odbyła się też dyskusja o problemach lokalnego rynku pracy. Miasto Szczecin w dyskusji reprezentował Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Nieczęsto mamy okazję gościć w Szczecinie ekonomistę cenionego na całym świecie. Dlatego na spotkaniu z prof. Kołodką duża sala konferencyjna w Hotelu Dana wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Na zaproszenie Północnej Izby Gospodarczej były wicepremier wygłosił wykład p.t.: „Polska, Europa, świat - neoliberalizm, nowy nacjonalizm czy nowy pragmatyzm?”.

- Neoliberalizm polega na tym, że stosując daleko posuniętą deregulację gospodarki, osłabiając państwo i jego możliwości wpływania na gospodarkę, manipulując systemem fiskalnym, doprowadzano, że nieliczni wzbogacali się kosztem większości. Ja jestem liberalnym ekonomistą, ale jednocześnie wrogiem neoliberalizmu. Lubię takich, którzy wzbogacają się dzięki własnej pomysłowości i pracowitości, a nie kosztem innych – mówił prof. Kołodko. – Odpowiedzią na neoliberalizm jest nowy nacjonalizm. Tak dalej być nie może –powiedzieli pracownicy, ale również przedsiębiorcy, którzy narzekając na ekskluzywną globalizację, zaczęli żądać od państwa ochrony, protekcjonizmu. To właśnie za sprawą nowego nacjonalizmu w Stanach Zjednoczonych wyłonił się ktoś pokroju Donalda Trumpa.

Dobra sytuacja w Polsce, choć są błędy

Z wykładu prof. Kołodki można też było dowiedzieć się m.in. dlaczego nikt już nigdy nie powtórzy ogromnego skoku gospodarczego, którego autorem były Chiny oraz dlaczego proces globalizacji jest nie do zatrzymania i w jaki sposób mogą z niego korzystać zarówno bogate jak i biedne państwa. Poza sprawami globalnymi był również czas na przyjrzenie się polskiemu ogródkowi.

- Bez emocji i profesjonalnie analizując sytuację gospodarczą w Polsce, to jest ona bardzo dobra. Tak dobrze nie było od czasów mojej Strategii dla Polska z lat 1994-97 – mówił prof. Kołodko, nawiązując do czasów, gdy był wicepremierem. – Rządząca obecnie „dobra zmiana” nie zepsuła polskiej gospodarki, co nie znaczy, że nie popełniła błędów. Największym moim zdaniem błędem było podwyższenie wieku emerytalnego. Skutki odczuwają dziś przedsiębiorcy. Na rynku pracy brakuje tych rąk, a jeszcze bardziej doświadczonych głów.

Największy problem lokalnego rynku pracy

Właśnie wokół tego problemu skupiła się dyskusja, która poprzedziła wykład prof. Kołodki. O rynku pracy i problemach szkolnictwa zawodowego rozmawiali: Zbigniew Cenkier, Dyrektor STr Shipping and Trading Sp. z o.o., Marek Kubik, Prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, Paweł Laska, Site Manager, Zalando Logistics Operations Polska, Krzysztof Osiński, Prezes Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie, Andrzej Przewoda, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie oraz Jarosław Tarczyński, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Przez brak pracowników naszym firmom grozi stagnacja. A stagnacja oznacza tak naprawdę regres, blokuje myślenie o rozwoju firmy. Dziś tylko 16% uczniów w Polsce wybiera szkoły zawodowe, a tak wykształconych pracowników najbardziej brakuje na rynku pracy. Musimy przejąć inicjatywę i zadbać, żeby nasz głos w tej sprawie dotarł do polityków, samorządowców i środowiska naukowego – nakreślał główny problem przed jakim stoją dziś lokalne firmy Jarosław Tarczyński, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Z tą diagnozą zgodzili się wszyscy prelegenci. Rozwiązaniem może być m.in. bliska współpraca przedsiębiorców ze szkołami branżowymi i uczelniami technicznymi. Ważna jest też zmiana mentalności, uświadomienie rodzicom i młodzieży, że nie każdy musi wybrać liceum ogólnokształcące, a potem studia. Fakty są obecnie takie, że wykwalifikowani pracownicy po szkole zawodowej zarabiają kilka razy więcej niż absolwenci wielu kierunków szkół wyższych.

Szczecin na drodze do Chin

Dyskusja i wykład trwały łącznie blisko trzy godziny. Słuchacze i sam prelegent chcieli nawet, aby wystąpienie przedłużyć, ale prof. Kołodko musiał zdążyć na samolot do Warszawy. Jutro ma zaplanowany wylot do Chin. Były wicepremier jest bowiem bardzo aktywny na arenie międzynarodowej, uczestniczy w wielu konferencjach na całym świecie. Tym większym sukcesem było doprowadzenie do wizyty profesora w Szczecinie.