Nie masz zdolności kredytowej, a chcesz wziąć kredyt na rozwój firmy?

Nie masz zdolności kredytowej, a chcesz wziąć kredyt na rozwój firmy?

 

Co to są poręczenia kredytowe, kto je może uzyskać i jak korzystnie zaciągnąć kredyt na rozwój swojej firmy opowiadali specjaliści z Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, którzy spotkali się z przedsiębiorcami w Urzędzie Miejskim w Trzebiatowie. 

Spotkanie kierowane było do lokalnych przedsiębiorców, którzy w planach mają rozwój swojej firmy i szykują się do wzięcia kredytu, ale nie posiadają zabezpieczenia do jego zaciągnięcia.

- To właśnie do nich kierujemy nasz projekt. Poręczenie jest umową, która występuje jako jedna z form zabezpieczenia kredytów bankowych bądź pożyczek. – tłumaczyła podczas spotkania Agnieszka Marszałek z Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. - Jest zobowiązaniem funduszu poręczeniowego do spłaty kredytu za przedsiębiorcę, w sytuacji jeśli on sam nie ureguluje swoich zobowiązań w okresie kredytowania. Taka forma zabezpieczenia niejednokrotnie jest wystarczająca, aby uzyskać finansowanie zewnętrzne w banku czy instytucji pożyczkowej.

W ramach projektu, który realizuje Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej możliwe jest uzyskanie poręczenia do finansowania inwestycji, np. w nieruchomości, w wyposażenie w maszyny i urządzenia, aparaty w tym także zakup środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia, czy też wdrażających nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne. Możliwe jest też finansowanie działalności bieżącej o ile kredyt będzie miał charakter nieodnawialny, a także podatku VAT inwestycji.

- Fachowo mówiąc kredyty (lub pożyczki), które poręczamy mogą mieć charakter inwestycyjny bądź obrotowy nieodnawialny, mają wpływać na rozwój danej firmy, zaś nasze poręczenie ma umożliwiać zaciągnięcie takiego kredytu. Możemy zaproponować firmom zabezpieczenie do 80% kapitału kredytu na okres do 84 miesięcy. Istotne jest, że poręczenia udzielane są przedsiębiorcom całkowicie bezpłatnie. Nawet jeśli przedsiębiorca nie wie, czy jego kredyt może być przez nas poręczany, warto by się z nami skontaktował, a specjaliści z naszej spółki na pewno odpowiedzą na każde pytanie – dodaje Agnieszka Marszałek.

Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej  zajmuje się udzielaniem poręczeń od przeszło 16 lat. Korzystając z projektów unijnych, jak też ze środków własnych spółka udzieliła do tej pory 787 poręczeń na kwotę ponad 217 mln zł. Ta niebagatelna kwota  pomogła przedsiębiorcom z metropolii szczecińskiej, którzy potrzebowali środków na rozwój swoich firm, a wcześniej nie mieli do nich dostępu z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej.

ARMS  jest spółką miejską powstałą w 2002 roku z inicjatywy Gminy Miasto Szczecin. Jej celem jest wspieranie rozwoju mikro, małych i średnich firm na terenie gminy i gmin ościennych, jak i pozostałych gmin województwa zachodniopomorskiego poprzez udzielanie poręczeń do kredytów bankowych. Działalność Agencji obejmuje również prowadzenie usług informacyjnych, doradczych oraz propagowanie przedsiębiorczości, innowacyjności oraz promocję gospodarczą Gminy Miasto Szczecin.