Nowy biurowiec w Szczecinie

Nowy biurowiec w Szczecinie

 

(materiały prasowe)

17 200 metrów kwadratowych powierzchni oraz absolutnie najwyższa jakość wykonania. Tak w skrócie można opisać nowoczesny kompleks biurowy, który powstał przy ulicy Południowej w Szczecinie. 

Początki tego spektakularnego projektu sięgają roku 2016, ponieważ to właśnie wtedy zrodziło się to, co jest motorem napędowym największych inwestycji – konkretna potrzeba. Dynamicznie rozwijająca się firma Multi Projekt stanęła przed koniecznością przeniesienia swojej siedziby w miejsce, gdzie miałaby do dyspozycji mniej więcej dwukrotnie większą powierzchnię użytkową. I choć ta prosperująca od dwudziestu pięciu lat firma zazwyczaj nie działa w charakterze inwestora, tak tym razem kierownictwo zadecydowało, że czas zająć się własnymi potrzebami i wybudować sobie nową siedzibę.

Pierwszy projekt inwestycji przy ul. Południowej zakładał stworzenie nowoczesnego kompleksu biurowego o powierzchni 13 000 metrów kwadratowych, składającego się z trzech mniejszych, bliźniaczych budynków (B, C oraz D) i jednego większego (A). Całość miała układać się w kształt litery „E”. Pierwotny zamysł zakładał, że firma Multi Projekt zajmie jeden z tych mniejszych obiektów, a pozostałe zostaną wynajęte firmom zewnętrznym. Jak to jednak często bywa w przypadku ambitnych planów, życie postanowiło napisać zupełnie inny scenariusz. Do gry włączyła się bowiem duńska firma 3Shape Poland, zajmująca się innowacyjnymi projektami na potrzeby branży stomatologicznej. Skandynawowie nie tylko zgłosili chęć wynajmu całego kompleksu, ale też poprosili o jego dodatkowe rozbudowanie. W nowych okolicznościach decyzja kierownictwa Multi Projektu mogła być tylko jedna. Poświęcono własne plany przenosin, przyjęto propozycję 3Shape i błyskawicznie rozpoczęto pracę nad wprowadzeniem niezbędnych zmian do projektu budowy, która wystartowała w roku 2017.

Na dokonanie niezbędnych korekt, pozwalających na znalezienie dodatkowych 2 000 metrów kwadratowych, Multi Projekt miał dokładnie tydzień. Grupa znakomitych oraz doświadczonych inżynierów pracowała w zasadzie bez wytchnienia i koniec końców udało się wprowadzić wszystkie zmiany przed upływem zaplanowanego terminu. Tych było całkiem sporo, ponieważ 3Shape potrzebował nie tylko specjalnych połączeń między wszystkimi budynkami, ale też chciał zmienić przeznaczenie jednej z części obiektu. W pierwotnym założeniu budynek A miał być kolejnym biurowcem, ale nowy najemca potrzebował, aby w tym miejscu mogła działać także lekka produkcja. Kontrakt został podpisany, projekt przekształcony i w końcówce roku 2017 można było zaczynać prace, związane z budynkiem A. W ich trakcie okazało się, że te 15 000 metrów kwadratowych to również trochę za mało, w związku z czym trzeba było wystąpić o zamienne pozwolenie na budowę i znów przekształcać projekt. Ostatecznie udało się znaleźć jeszcze 2 000 metrów, wyciśnięto z terenu maksimum możliwości i finalnie stanęło na powierzchni około 17 200 metrów kwadratowych.

Cały cykl, który sukcesywnie się zmieniał i przeistaczał, trwał łącznie trzy lata. W roku 2016 powstała idea, w 2017 rozpoczęto budowę. W styczniu 2018 zakończono pierwszy etap (budynki B oraz C), dwanaście miesięcy później oddano do użytku budynek A. Ten ostatni, o imponującej powierzchni 13 000 metrów kwadratowych, powstał w niecały rok. Aż trzy miesiące przed zaplanowanym terminem.

Ukończenie tego fragmentu inwestycji w tak fenomenalnym tempie było możliwe wyłącznie przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. Na budowę przyjeżdżały między innymi gotowe ściany, które miały już idealnie wyliczone otwory na okna. Dzięki temu na wykonanie jednego piętra ekipa potrzebowała zaledwie trzech tygodni. Wszystko zostało tak skonstruowane, że gdyby zaszła potrzeba, to w czasie 2-3 miesięcy można teraz bez problemu w całości przekształcić budynek z produkcyjnego w biurowy. Takie rozwiązania budowlane wiązały się naturalnie z wyższymi kosztami, ale efekt końcowy wprost rzuca na kolana. Najwyższa jakość, brak jakichkolwiek usterek i na dodatek wszystko stworzone na trzy miesiące przed terminem.

Szczecin Business Plaza to kompleks biurowy, który nie tylko zachwyca, ale też wyznacza nowe trendy w branży. Co ważne, całość została przygotowana z wyjątkową dbałością o środowisko i dlatego obiekt otrzymał prestiżowy certyfikat LEED, który przyznaje się liderom energetyki i ekologii. Decyzja o takim prośrodowiskowym działaniu została podjęta już w trakcie pierwszego projektowania. Później konsekwentnie trzymano się obranej ścieżki i realizowano kolejne punkty, aby budynki spełniały najwyższe standardy także w tym zakresie. Takie budynki rzadko otrzymują tego typu certyfikaty, a w Szczecin Business Plaza ta sztuka się udała. I jest to kolejny element, który wyróżnia tę inwestycję i plasuje ją w gronie liderów tego bardzo konkurencyjnego rynku.

Nie od dziś wiadomo, że jednym z większych problemów nowoczesnych biurowców jest bardzo mała liczba przynależnych im miejsc parkingowych. To kłopot, z którym zmaga się w zasadzie każdy i często kończy się na tym, że swobodnie zaparkować może kilkanaście, a w najlepszym razie kilkadziesiąt samochodów. Inwestorzy przy ulicy Południowej byli świadomi tego problemu i postanowili wyjść mu naprzeciw. To dlatego już w momencie planowania podjęto decyzję o podniesieniu budynku i rozpoczęciu budowy od poziomu pierwszego piętra. Dzięki temu rozsądnemu zabiegowi cała część parterowa mogła zostać przeznaczona na parking i na terenie kompleksu komfortowe miejsce znajdzie ponad 200 samochodów.

Dużą zaletą Szczecin Business Plaza jest też bezsprzecznie lokalizacja całego obiektu. Niesłychanie rzadko zdarza się, aby takie inwestycje znajdowały się równie blisko centrum miasta. Miejsce jest znakomicie skomunikowane i to również docenili Duńczycy z 3Shape. Z jednej strony z okien budynku widać już Niemcy, z drugiej podróż na lotnisko w Goleniowie trwa zaledwie pół godziny. Jeśli dodamy do tego również 10-minutową jazdę do centrum Szczecina, to okazuje się, że lokalizacja Szczecin Business Plaza jest w zasadzie bezkonkurencyjna. Co interesujące, na jednym z czterech bliźniaczych pięter budynek A został wyposażony w wartą kilka milionów złotych kuchnię, której mogłaby pozazdrościć mu każda ze szczecińskich restauracji. W tym miejscu dzień w dzień będzie wydawanych 500 posiłków i dlatego z wielką starannością zadbano o to, aby to pomieszczenie zostało wykonane oraz wyposażone w maksymalnie wysokim standardzie.

Liczba zalet kompleksu przy ul. Południowej wykracza jednak zdecydowanie dalej niż tylko wspomniane miejsca parkingowe, bujna zieleń w ogrodach czy spektakularna kuchnia. Podczas zwiedzania obiektu w oczy rzucają się także imponująca liczba estetycznych i nowoczesnych toalet czy solidnych rozmiarów przeszklone okna, przez które przechodzi bardzo dużo światła. Jeśli dodamy do tego jeszcze tarasy zewnętrzne do odpoczynku oraz robiący duże wrażenie, mierzący aż 12 metrów magazyn wysokiego składowania, to powstaje nam obraz prawdziwej architektonicznej perły na rynku szczecińskich kompleksów biurowych. Nie można też zapomnieć o braku grzejników przy ścianach. Całe ogrzewanie jest sterowane przez klimatyzację, a to rozwiązanie wpływa nie tylko na brak wysuszania powietrza, ale także na estetykę i nowoczesny wygląd całego obiektu.  Podniesiona podłoga, w której pochowane są wszystkie kable, pozwala natomiast dowolnie modyfikować i aranżować tę przestrzeń, zależnie od konkretnych zapotrzebowań i życzeń.

Duńczycy, którzy zdecydowali się wynająć cały kompleks od początku dążyli do zapewnienia sobie maksymalnego komfortu pracy. Dla tej firmy najważniejsi są pracownicy i dlatego podczas planowania tak precyzyjnie zadbano o to, aby mieli oni na co dzień bardzo sprzyjające warunki. I właśnie to – zręczną kombinację prywatnej przestrzeni, świetnej lokalizacji, wysokiego standardu oraz poczucia komfortu – zagwarantował im obiekt Szczecin Business Plaza, czyli miejsce, które w znakomitym stylu wyznacza zupełnie nową jakość na rynku.