Działa od niedawna, a już przynosi efekty. Ten wyjątkowy serwis ma coraz więcej użytkowników.

Działa od niedawna, a już przynosi efekty. Ten wyjątkowy serwis ma coraz więcej użytkowników.

Ponad tysiąc internautów skorzystało już z platformy kooperacja.szczecin.eu To pierwszy taki serwis w Szczecinie, poświęcony wymianie informacji pomiędzy samorządem, uczelniami a biznesem. Działa zaledwie od kilku miesięcy, a już wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Pomysłodawcy i użytkownicy są zgodni, że uruchomienie takiego serwisu to był strzał w dziesiątkę. 

Po prostu brakowało takiego miejsca, które byłoby dedykowane współpracy, a także wymianie informacji - mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina - po krótkim okresie funkcjonowania serwisu, widać, jak bardzo był potrzebny i jak dobrze spełnia swoją funkcję. Tylko w pierwszych tygodniach działania serwisu  skorzystało z niego ponad tysiąc użytkowników.

Większość wejść na stronę była bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki. Użytkownicy najczęściej wyświetlali zakładki: Praca, Oferta uczelni, Kogo szukają uczelnie. Do do tej pory strony serwisu wyświetlono ponad 4 tysięcy razy.

Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach ten ruch na platformie jeszcze się wzmoży. Studenci wrócili już na uczelnie i rozpoczął się kolejny, intensywny rok akademicki -  mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej - W ostatnim czasie w biznesie dużo się działo. W Szczecinie np. swój oddział otworzyła firma Sii, z kolei KK Wind Solutions uruchomiła nowe centrum usług wspólnych, a firma Garo buduje kolejny zakład produkcyjny. Ostatnio firma Vestas, działająca w  branży OZE zapowiedziała budowę fabryki w Szczecinie. Wszystkie te projekty to nowe i atrakcyjne miejsca pracy dla absolwentów naszych uczelni.

Platforma kooperacyjna ma zbierać wszystkie ważne informacje z pogranicza świata samorządu, biznesu i uczelni wyższych. Jest realizowana z inicjatywy Gminy Miasto Szczecin, zgodnie z założeniami projektu Akademicki Szczecin. Platformę uruchomiła Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. W projekt zaangażowały się szczecińskie ośrodki naukowe, firmy i instytucje publiczne. 

Platforma kooperacja.szczecin.eu to wiele korzyści dla studentów, uczelni oraz biznesu:

  • Studenci i kandydaci na studia mogą w jednym miejscu poznać ofertę naukową szczecińskich uczelni, znaleźć przyszłego pracodawcę lub skorzystać z możliwości stażu i praktyk. 
  • Uczelnie mają  szansę wspólnie zaprezentować swoją ofertę maturzystom. Zaprosić praktyków biznesu do swoich projektów. Dopasowywać się z ofertą edukacyjną do potrzeb przedsiębiorców.
  • Biznes może znaleźć przyszłych, wykwalifikowanych pracowników. Korzystać z potencjału naukowego i oferty komercyjnej uczelni. Wyrażać  swoje oczekiwania względem kierunków kształcenia i umiejętności absolwentów. 

Na stronie znajduje się kilka przydatnych zakładek, a wśród nich np: zakładka Praca i Praktyka, gdzie  znajdują się oferty pracy w lokalnych firmach, w kategoriach: produkcja, HR, Logistyka/e-commerce, IT i BPO/SSC. Dowiemy się także, jak odbyć praktyki w samorządzie i w czym może pomóc np. Powiatowy Urząd Pracy. Stąd przejdziemy również do biur karier szczecińskich uczelni. Wsparcie przedsiębiorczych to zakładka, dedykowana osobom, które chcą stawiać swoje pierwsze kroki w biznesie. Na stronie jest również oferta Powiatowego Urzędu Pracy i założenia projektów: “Zrobione w Szczecinie” oraz “Szczecin_Up!”. Ta zakładka to także miejsce dla szczecińskich start-upów.

Współpraca Uczelni i Biznesu - w tym miejscu poznamy oferty uczelni skierowane do lokalnych firm. Przedsiębiorcy mogą napisać o swoich potrzebach, wypełniając prosty formularz. Wiadomość trafi bezpośrednio do szkół wyższych, które będą mogły na nią odpowiedzieć. 

Więcej informacji na stronie: kooperacja.szczecin.eu