Szczecin atrakcyjny dla inwestorów – według nowego raportu Colliers International

Szczecin atrakcyjny dla inwestorów – według nowego raportu Colliers International

 

99,3% nowoczesnej powierzchni magazynowej w Szczecinie pozostaje wynajęte. To drugi najlepszy wynik w Polsce – wynika z raportu „Kurs na Szczecin” przygotowanego przez Colliers International na zlecenie Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Celem raportu opracowanego przez specjalistów z Colliers była analiza obecnej sytuacji na rynku nieruchomości biurowych i magazynowych w stolicy województwa zachodniopomorskiego oraz wskazanie perspektyw rozwoju. Opracowanie może pomóc przyszłym inwestorom w podjęciu decyzji o ulokowaniu swojego biznesu w Szczecinie.

Rosnący potencjał magazynów

Z raportu „Kurs na Szczecin” wynika, że na koniec III kwartału 2020 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Szczecinie osiągnęła poziom 762 tys. mkw., plasując region na 7. miejscu spośród 11 głównych rynków magazynowych w Polsce. Według stanu na koniec września 2020 realizowane były projekty 7R Logistics (magazyn BTS o powierzchni 30,1 tys. mkw.) oraz debiutującej na szczecińskim rynku firmy Hillwood (4,9 tys. mkw.), a także kolejne etapy Panattoni Park Szczecin Goleniów (9,9 tys. mkw.) i Exeter Park Szczecin II (19,6 tys. mkw.). 65% powstającej powierzchni zostało zabezpieczone umowami najmu. W planach na 2021 r. pozostają inwestycje takie, jak: 7R Park Szczecin (60,2 tys. mkw.), dalsze etapy Panattoni Park Szczecin Goleniów (39,9 tys. mkw.) czy Panattoni Park Szczecin I (42,1 tys. mkw.).

– Szczecin wyróżnia się niskim w skali kraju współczynnikiem pustostanów (0,7%). Wśród największych firm, które ulokowały tu swoją działalność znajdują się Amazon ze swoim centrum e‑commerce oraz Zalando z centrum dystrybucyjnym. Na najem powierzchni w szczecińskich parkach magazynowych zdecydowały się także m.in. DHL, Rhenus, Momox, Mycs, IKEA, Carlsberg, InPost, AUTODOC Logistics, IQ Metal czy grupa KION. Największy udział w strukturze najmu  mają branże 3PL, lekka produkcja oraz e-commerce, które w 2018 r. odpowiadały kolejno za 16%, 13% i 12% wynajętej powierzchni magazynowej – podaje Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Rynek biurowy głównie dla IT

Na koniec III kw. 2020 r. do dyspozycji najemców pozostawało w Szczecinie 185 tys. mkw. powierzchni biurowej w ramach 38 istniejących inwestycji, z czego 7 zostało oddane do użytku w ostatnich trzech latach. Rekordową podażą odznaczył się rok 2019 – zakończono budowę 5 projektów, dzięki czemu na lokalny rynek biurowy trafiło 21,3 tys. mkw. Do największych szczecińskich biurowców o powierzchni przekraczającej 10 tys. mkw. zalicza się Posejdon (18 070 mkw.), PAZIM (14 700 mkw.), Oxygen (13 130 mkw.), Lastadia Office (11 530 mkw.) oraz Baltic Business Park C (10 850 mkw.).

Szczecin stanowi jeden z głównych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Według szacunków ABSL tylko w ostatnich 3 latach wzrost zatrudnienia w tym sektorze wyniósł tu 47%, a sama branża odpowiada za 22% wynajętej powierzchni biurowej. Zdecydowanym liderem wśród najemców jest jednak sektor IT i Telekomunikacji, którego udział w wolumenie w 2019 r. wyniósł 46%. Na decyzję o lokalizacji swoich centrów outsourcingowych (BPO/SSC) oraz siedzib w Szczecinie zdecydowały się m.in. Asseco Data Systems, Mobica czy TietoEVRY.

Co przyciąga inwestorów?

– Szczecin i jego okolice to region o dużej atrakcyjności inwestycyjnej. Charakteryzuje go rozbudowana i korzystna sieć połączeń komunikacyjnych, zarówno tych o znaczeniu krajowym, jak i międzynarodowym. Miasto jest także istotnym centrum gospodarczym i turystycznym – mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Jednym z atutów Szczecina, obok lokalizacji, jest położenie miasta na obszarze dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych funkcjonujących w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Pierwsza z nich oferuje już przygotowane pod zabudowę przemysłową tereny inwestycyjne oraz specjalne ulgi i dofinansowania szkoleń pracowników dla przedsiębiorców chętnych do rozpoczęcia działalności w tym regionie.

– Rolą Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej jest wsparcie inwestorów i tworzenie sprzyjającego im środowiska biznesowego – mówi Marek Kubik, prezes ARMS. – W tym celu uruchomiliśmy szeroki wachlarz usług, takich jak pomoc w poszukiwaniu odpowiednich nieruchomości, przyszłych pracowników czy udzielanie poręczeń. Nasze wsparcie umożliwia firmom szybkie zaaklimatyzowanie się na lokalnym rynku i rozwiązuje wiele problemów.

Całość raportu „Kurs na Szczecin” dostępna na stronie invest.szczecin.eu

 

O Colliers International

Colliers International (NASDAQ, TSX: CIGI) jest wiodącą firmą oferującą szeroki wachlarz usług najwyższej jakości na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Działając w 68 krajach, ponad 15 000 specjalistów współpracuje w celu maksymalizacji wartości nieruchomości dla najemców, właścicieli i inwestorów. Przychody firmy w 2019 roku osiągnęły poziom $3,0 mld ($3,5 mld włączając spółki stowarzyszone). Firma zarządza aktywami o wartości $33 mld. Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i zatrudnia około 300 specjalistów. Więcej o Colliers International w Polsce na Colliers.pl.
Materiały do pobrania
RAPORT - Kurs na Szczecin