Szczecin rozwija się szybciej niż Barcelona, Porto czy Warszawa

Szczecin rozwija się szybciej niż Barcelona, Porto czy Warszawa

Nasze miasto jest jak magnes dla inwestorów. Potwierdza to raport „CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities”, który został opublikowany przez Skanska, Colliers International oraz Dentons. W badaniach pod lupę wzięto 200 aglomeracji z całej Unii Europejskiej. Szczecin znalazł się w ścisłej czołówce analizowanych miast.

Ranking najszybciej rozwijających się miast został przygotowany w oparciu o trzy kryteria. Wydajność (wartość PKB na osobę), łączność (ruch pasażerski na lotniskach) i kapitał ludzki (odsetek pracowników z wyższym wykształceniem). Raport odpowiada bowiem potrzebom inwestorów z sektora usług biznesowych, którzy wskazują kapitał ludzki jako najważniejszy czynnik, który przyciąga ich zainteresowanie regionem. Najwyższe oceny przyznawano zatem aglomeracjom dysponującym rynkiem pracy elastycznie reagującym na zmiany otoczenia oraz zamieszkanym przez dobrze wykształconych pracowników. Wysokie noty zebrały też aglomeracje, dysponujące bogatą powierzchnią biurową. 

Czołową dwudziestkę zdominowały miasta z Europy Środkowo-Wschodniej (aż 16 miast, w tym 5 z Polski). Analizowano miasta liczące ponad 250 tys. mieszkańców.

Listę otwiera Dublin, tuż za nim są Praga i Wrocław. Szczecin uplasował się na 15. pozycji, przed Warszawą, Porto, Tallinem, Barceloną i Birmingham.