W październiku przedstawiciele Windara zawarli Zarządem Portu umowę przedwstępną teraz podpisując ostateczne dokumenty potwierdzili swoje zamiary. Zgodnie z zapisami umowy na obszarze o pow. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp. Produkowane w Szczecinie morskie wieże wiatrowe XXL przeznaczone będą do obsługi turbin nowej generacji o mocy zainstalowanej 20 MW. Powstałe elementy będą transportowane m.in. drogą morską. Windar deklaruje, że rozpocznie działalność w stolicy woj. zachodniopomorskiego w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.
Decyzja firmy Windar o ulokowaniu fabryki w naszym mieście to wymarzona kontynuacja pozytywnego scenariusza dla Szczecina. Najpierw Vestas a teraz Windar w konkretach potwierdzają swoje plany inwestycyjne. Dzięki ich realizacji w naszym mieście powstaną aż trzy potężne fabryki produkujące komponenty dla branży offshore. Wygenerują one łącznie tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i trwałe zmienią krajobraz gospodarczy Szczecina – mówi Piotr Krzystek prezydent Szczecina
W sumie Vestas i Windar planują zatrudnić w swoich fabrykach w naszym mieście ponad 2000 osób. Szczecin staje się offshorową stolicą Polski. To określenie znajduje swoje potwierdzenie w wielu konkretach. Poza informacją o zamiarach inwestycyjnych Windara i Vestasa wiele będzie się działo także w naszym regionie. Między innymi w Świnoujściu trwa budowa terminalu instalacyjnego do obsługi morskich farm wiatrowych, a w okolicach Kołobrzegu Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało powstanie czterech farm wiatrowych. Orlen Neptun planuje tam zbudować 280 turbin wiatrowych o łącznej mocy 4,2 GW.