Ostatnie lata to okres dynamicznego rozwoju kluczowych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Szczecina i województwa. Poprawiły one dostępność komunikacyjną i potencjał inwestycyjny regionu. Na fali tych zmian rozwijał się też lokalny rynek projektów magazynowych. Jego zasoby od 2016 roku wzrosły aż sześciokrotnie! Pojawia się szansa na przyciągnięcie kolejnych inwestycji – tak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield.
Szansa na nowe inwestycje tego rodzaju jest tym bardziej realna, że zabezpieczone przez deweloperów grunty pozwolą na budowę aż 900 000 mkw. powierzchni magazynowo-logistycznej.
Od kilku lat Szczecin coraz częściej zauważany jest także przez inwestorów poszukujących nowych lokalizacji pod inwestycje magazynowe. Ten sektor jest stosunkowo młodym, ale dynamicznie rozwijającym się rynkiem – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina – z otwartymi rękoma witamy i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, oferując im wszechstronne wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Atrakcyjne położenie miasta i szeroki dostęp do kadry o wysokich kwalifikacjach sprawiają, że Szczecin jest bardzo interesującym miejscem dla działalności skupionych wokół nowoczesnych usług biznesowych.
Początki rynku magazynowego w Szczecinie nie były łatwe i wymagały wielu starannych zabiegów. W 2008 r., wystartował pierwszy nowoczesny projekt magazynowy Prologis Park Szczecin (obecnie Mapletree Park Szczecin, 41,8 tys. m2). Od 2013 roku rynek zaczął się dynamicznie rozwijać. Od tego czasu, podaż z roku na rok sukcesywnie rośnie. Przełomowy był rok 2017 czyli rekordowy roczny przyrost podaży, blisko 325,3 tys. m2. Były to m.in. dwie znaczące dla regionu inwestycje BTS: centrum dystrybucyjne Zalando wybudowane przez firmę Goodman w Gryfinie (130 tys. m2) oraz magazyn dostarczony przez Panattoni dla światowego giganta branży e-commerce – Amazon – o powierzchni 161,5 tys. m2. Aktualnie pod względem powierzchni magazynowej Accolade jest największym inwestorem w Szczecinie. Park Szczecin I to nie tylko nowoczesne centrum logistyczne, ale także przykład wyjątkowego projektu inwestycyjnego na terenie poprzemysłowym.
Aktualnie Szczecin i region coraz mocniej przyciągają uwagę zagranicznych inwestorów, a zwłaszcza tych z Niemiec i krajów skandynawskich. Według majowych danych udostępnionych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w stolicy województwa i w samym woj. zachodniopomorskim są aktualnie 1472 spółki z udziałem kapitału niemieckiego, duńskiego, fińskiego, norweskiego i szwedzkiego. Co więcej, ich aktywność cały czas rośnie – spośród działających obecnie przedsiębiorstw, ponad 400 powstało w latach 2018-2022, czyli o blisko 40% więcej niż w okresie poprzednich 5 lat. Inwestorów z Niemiec i krajów skandynawskich przyciąga geograficzna bliskość Polski oraz fakt wieloletniej i udanej aktywności biznesowej innych podmiotów gospodarczych z tych krajów. Szczecin i region położone są na atrakcyjnym styku logistycznego łańcucha dostaw prowadzącego “do” oraz “z” Niemiec, Skandynawii i pozostałych regionów Polski. Ta Lokalizacja stanowi absolutny atut tego regionu w kontekście lokowania zachodnich inwestycji.
Tę przewagę dodatkowo wzmacnia dostęp do wszystkich gałęzi transportu, co ułatwia tranzyt towarów pomiędzy południem Europy i krajami basenu Morza Bałtyckiego. Krzyżują się tu międzynarodowe, zarówno drogowe, morskie, jak i kolejowe szlaki komunikacyjne, a dobre zaplecze infrastrukturalne zapewnia bezpośredni dostęp do europejskiego systemu autostrad ze Skandynawii do Europy Południowej i Południowo-Wschodniej oraz z Europy Zachodniej do państw nadbałtyckich oraz Azji – tłumaczy Adrian Semaan, Senior Research Consultant, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.
Obecnie najważniejszą realizowaną inwestycją drogową jest trasa ekspresowa S6, która połączy aglomerację szczecińską, Pomorze Środkowe i Trójmiasto, wpływając korzystnie na integrację logistyczną i gospodarczą regionów w północnej części Polski. W trakcie najbliższej dekady Szczecin i cały region uzyska też dostęp do nowych dróg ekspresowych S10 i S11, które skrócą czas dojazdu i usprawnią transport w kierunku największych aglomeracji w centralnej i południowej części kraju.
Rozwój logistyki transgranicznej i nowoczesnej sieci transportowej, a także dostępność gruntów inwestycyjnych przekłada się na dynamiczny rozwój rynku magazynowego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.
To obecnie siódma pod względem wielkości lokalizacja magazynowa w kraju. Podaż tego typu inwestycji w regionie sięga już 1,15 mln mkw. powierzchni, z czego 85% zasobów stanowią inwestycje zrealizowane w trakcie ostatnich 6 lat, a prawie 35% ukończono w latach 2021-2022 – komentuje Paulina Machałowska, Associate, Industrial & Logistics Agency.
Większość projektów jest w pełni wynajęta, choć w 2022 roku odnotowano wzrost dostępności powierzchni magazynowej w rezultacie zwiększonej aktywności deweloperskiej, w tym podaży spekulacyjnej. Aktualnie, według danych Cushman & Wakefield, w budowie pozostaje 94 000 mkw. powierzchni magazynowej.
Inwestycje deweloperskie w zachodniopomorskim znajdują się w kilku strategicznych lokalizacjach, wśród których trzy pierwsze miejsca zajmują Szczecin, Goleniów oraz Stargard. Szczecin, w tym rejony Dąbie oraz Załom, przyciąga firmy z różnych branż, w szczególności firmy logistyczne, dystrybucyjne oraz e-commerce, z których wiele obsługuje rynki skandynawskie. Goleniów z kolei jest przede wszystkim wybierany przez firmy logistyczne, a położony przy trasie S10 Stargard cieszy się szczególnym zainteresowaniem firm produkcyjnych ze względu na dostępność pracowników oraz dotychczasowe przemysłowe tradycje.
Inwestycje w infrastrukturę transportową oraz rozwój społeczno-gospodarczy subregionów województwa powodują jednak, że mapa projektów deweloperskich rozszerza się o nowe lokalizacje, takie jak Koszalin, Kołbaskowo czy Nowogard. Jak wynika z danych Cushman & Wakefield, na początku 2023 roku w całym Pomorza Zachodniego funkcjonowało 18 komercyjnych projektów przemysłowo-logistycznych. Biorąc pod uwagę także realizowane i planowane inwestycje, liczba ta rośnie do ponad 30 tego typu projektów. To jednak nie wyczerpuje potencjału inwestycyjnego regionu. Kolejne inwestycje infrastrukturalne to możliwość stworzenia następnych mini hubów przemysłowo – logistycznych, które wzmocnią rozwój Pomorza Zachodniego i przełożą się na stworzenie nowych miejsc pracy – podsumowuje Damian Kołata.
Więcej informacji znajduje się w najnowszym raporcie Cushman & Wakefield „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”. Opracowanie zostało zaprezentowane podczas spotkania branżowego Lotnisko cargo a rozwój branży logistycznej w Szczecinie. Konferencję zorganizowała Agencja Rozwoju i Metropolii Szczecińskiej.
Pełen raport można pobrać na stronie: https://industrial.pl/
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 52 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie.