Producent ładowarek do aut buduje nowa fabrykę w Szczecinie

Producent ładowarek do aut buduje nowa fabrykę w Szczecinie

W Szczecinie powstaje nowy zakład firmy Garo, produkującej inteligentne ładowarki do samochodów elektrycznych. “To odpowiedź na dynamicznie rozwijający się rynek elektromobilności” –  mówią przedstawiciele firmy. Nowy zakład to również większe możliwości produkcyjne, a także nowe miejsca pracy w naszym regionie.

Budowa nowego zakładu Garo ruszyła w styczniu ubiegłego roku. W ramach inwestycji powstaje hala magazynowo-produkcyjna o pow. 15 tys m2. Budynek będzie posiadał nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Będzie ogrzewany i chłodzony pompami ciepła. Pracę tych urządzeń będzie wspomagała duża instalacja fotowoltaiczna o mocy około 400 kW zainstalowana na dachu budynku. Dodatkowo parking przed nowa halą zostanie wyposażony w ponad 20 punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Budynek uzyska certyfikację BREEAM. Prace budowlane są już na finiszu. Planowany termin zakończenia inwestycji to kwiecień tego roku.

Nasza nowa inwestycja jest już praktycznie na ukończeniu. Decyzja o budowie większego zakładu to odpowiedź na dynamicznie rozwijający się rynek elektromobilności –  mówi Marek Samborski, prezes zarządu Garo Polska – Nowy zakład pozwoli nam na zwiększenie zdolności produkcyjnych prawie 10 krotnie. Aktualnie montujemy od 2 do 3 tysięcy stacji do ładowania samochodów tygodniowo. W nowej fabryce chcemy zwiększyć skalę produkcji do poziomu 20 tys ładowarek tygodniowo. To wiąże się oczywiście z  zatrudnieniem nowych pracowników. 

Aktualnie firma Garo zatrudnia 150 osób, ale w związku z rozwojem planuje tę liczbę podwoić – do 300-350 ludzi. Planowany wzrost pociągnie za sobą potrzebę zatrudnienia całego przekroju pracowników, od osób wykonujących pracę na produkcji do inżynierów do działu R&D. 

Nowa fabryka firmy Garo powstaje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Szczecin Trzebusz.To kolejna inwestycja w tym miejscu. W ostatnim czasie nową fabrykę otworzyła w strefie firma Nemera, a wcześniej swoje zakłady produkcyjne ulokowały tu firmy: Asprod i Uni-Mebel. W sąsiedztwie Strefy swoje hale magazynowe uruchomiła firma Panattoni Park Szczecin II (należące do Savills Investment Management)

Ten teren cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Jest bardzo dobrze skomunikowany i posiada pełne uzbrojenie w infrastrukturę techniczną. To jak magnes przyciąga nowe firmy –  mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej – Cieszymy się, że firma Garo rozwija swój potencjał i zakorzenia się jeszcze bardziej w Szczecinie. To nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców, ale też ważny sygnał dla innych podmiotów, że tu warto lokować swój biznes.

O firmie Garo. Spółka wchodzi w skład szwedzkiej grupy Garo, która powstała w 1939 roku. W Szczecinie działa od 1996 roku. Na początku zakład mieścił się w podszczecińskim Tanowie. W 2012 roku rozpoczęła się budowa nowej siedziby na prawobrzeżu przy ul. Szymborskiej. W 2017 roku zakład powiększył się o kolejne 4500 m kw. W związku z dalszym rozwojem firmy, jesienią 2021 roku zarząd w Szwecji podjął decyzję o budowie nowego zakładu. W ten sposób rozpoczęła się inwestycja w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Szczecin Trzebusz. Garo produkuje stacje do ładowania samochodów elektrycznych. W Polsce specjalizuje się w produkcji naściennych stacji ładowania prądem przemiennym (wallbox AC), które mogą również pełnić funkcję stacji ogólnodostępnych. Spółka wykonuje również różnego typu rozdzielnice dystrybucji energii na potrzeby zarówno placów budów, jak również gotowych obiektów.