Król Danii wmurował kamień węgielny pod budowę fabryki w Szczecinie

Fryderyk X w trakcie swojej pierwszej podróży zagranicznej odwiedził Szczecin, który staje się offshorową stolicą Polski. W towarzystwie swoich ministrów i przedstawicieli duńskich firm wmurował kamień węgielny pod budowę pierwszej fabryki firmy Vestas.

Król Danii od środy przewodzi misji biznesowej w Polsce. Towarzyszą mu m.in. ministrowie energetyki, rolnictwa i rybołówstwa. Jednym z punktów wizyty jest Szczecin i siedziba NATO, a także środowiska biznesowe.

Dlaczego Szczecin? O naszym mieście robi się głośno w związku z  ogłoszeniem wielu inwestycji związanych z energetyką odnawialną. Wśród nich są projekty firmy Vestas, która właśnie w Szczecinie ma produkować komponenty do morskich elektrowni wiatrowych w dwóch nowych fabrykach. 

Z tej okazji Fryderyk X osobiście wmurował dziś tj 2 lutego kamień węgielny pod budowę pierwszego zakładu produkcyjnego, który znajdzie się na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie. 

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Światowy gigant w branży offshore zamierza w szczecińskiej fabryce montować gondole do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem  zakład rozpocznie działalność  w 2025 r. i utworzy 700 miejsc pracy.

To nie koniec dobrych informacji gospodarczych dla Szczecina. Vestas w styczniu ogłosił również  plany budowy drugiej fabryki w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Na północy miasta będą powstawać łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem ten zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy. 

Produkcja w Szczecinie ma w znacznym stopniu zaspokajać popyt na realizację polskich i zagranicznych projektów.

W ramach wizyty w Szczecinie duński monarcha wziął udział również udział m.in. w konferencji „Wind, Waves, Wires”. Poza tym podpisał porozumienie o współpracy między portami w Szczecinie i Świnoujściu oraz Esbjergu.