Specjalna Strefa Ekonomiczna.Asprod zasilany Zieloną Energią

Piekarnia Asprod, znajdująca się w Szczecińskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, od niedawna w 100 proc zasilana jest energią elektryczną pochodząca ze źródeł odnawialnych takich jak woda, wiatr, biomasa czy słońce. Część tego zielonego paliwa pochodzi z wybudowanej w tym roku farmy fotowoltaicznej, zlokalizowanej na terenie zakładu.

Jedną z ostatnich inwestycji Asprodu jest właśnie budowa w pełni ekologicznej instalacji fotowoltaicznej, która zasila ponad 11% zapotrzebowania na energię elektryczną, w tym: hale produkcyjne, biura  oraz przyzakładowy sklep firmowy.  Pozostała część energii pozyskiwana jest wyłącznie od certyfikowanych dostawców. Jednak jeszcze w bieżącym roku planowana jest rozbudowa istniejącej już instalacji fotowoltaicznej przy siedzibie firmy, dzięki czemu wartość procentowa wytwarzanej przez nią energii w stosunku do całkowitego zapotrzebowania zakładu wzrośnie do 15%. 

Staramy się być firmą odpowiedzialną społecznie, podejmujemy szereg działań mających na celu m.in. ochronę środowiska naturalnego. Troska o przyrodę od zawsze jest bardzo bliska naszym sercom – mówi Dariusz Bielecki, prezes zarządu spółki Asprod

Budowa instalacji fotowoltaicznej byla możliwa m.in. dzięki zmianie lokalizacji siedziby i  budowie większego i nowocześniejszego  zakładu w Szczecińskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Trzebusz. Obecnie Asprod ma do dyspozycji niemal 14 tys. metrów kwadratowych.

Jesteśmy wdzięczni Miastu Szczecin za otwartość i współpracę w przeprowadzeniu tej zmiany. Sam fakt lokalizacji strefy w niedalekim sąsiedztwie naszej poprzedniej siedziby w Kliniskach, pełnił tutaj niebagatelną rolę. Ta bliska odległość umożliwiła nam dalszą współpracę z dotychczasowymi pracownikami, którzy są jedną z największych wartości naszej firmy – dodaje Dariusz Bielecki – Muszę zaznaczyć, że duża część z nich pracuje z nami już blisko 30 lat, a to dla nas największy powód do dumy i dowód, że Asprod to dobry i rzetelny pracodawca. Dla osób pełnych pasji, z otwartymi głowami na nowe, świeże pomysły – zawsze jest u nas miejsce.

Asprod w Szczecińskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Trzebusz działa od 2020 roku. Decyzja o wybudowaniu, nowego zakładu, znacząco wpłynęła na rozwój firmy i otworzyła szereg nowych możliwości. 

Firma Asprod bardzo dobrze wykorzystała potencjał nowego miejsca jakim jest Specjalna Szczecińska Strefa Ekonomiczna, to również wspaniały przykład tego jak łączy się nowoczesność z tradycją – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej – Asprod pokazuje też jak być odpowiedzialnym za środowisko i społeczeństwo. A także jak skutecznie korzystać z rozwiązań proekologicznych, które przyczyniają się do  zmniejszania śladu węglowego.

W dalszym ciągu Asprod wytwarza wypieki w głównej mierze tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami. Obecnie Zakład ma jednak znacznie większą powierzchnię, co wpłynęło korzystnie nie tylko na polepszenie komfortu pracy pracowników, lecz również stworzyło możliwość wyrobu nowych, niedostępnych  wcześniej produktów. Tuż po przeniesieniu siedziby do Strefy uruchomiono rzemieślniczą pracownię, w której tradycyjnymi metodami wytwarza się wciąż poszerzającą się paletę produktów. Wśród nich obecnie można znaleźć świeżo paloną kawę 100% Arabica w formie ziarnistej i mielonej, która wykorzystywana jest także w ekspresach w  sklepach firmowych. W portfolio  pracowni można znaleźć także praliny, czekolady i lizaki powstałe na bazie oryginalnej, belgijskiej czekolady, pozbawione oleju palmowego i konserwantów, najwyższej jakości kremy orzechowe, czy też w końcu prawdziwe, rzemieślnicze lody. Prężnie rozwijana jest także oferta  produktów garmażeryjnych takich jak świeżo przygotowywane sałatki, krokiety czy też puszyste naleśniki. 

Nasza obecność w Strefie stworzyła wiele nowych możliwości, z których zamierzamy maksymalnie korzystać, by sprostać wymaganiom naszych Klientów – mówi Dariusz Bielecki. – W myśl naszego hasła przewodniego:”Wiecej niż piekarnia”, chcemy oferować wszystko, co najlepsze – szeroki asortyment, wykraczający poza typowe produkty piekarskie i cukiernicze, produkty o najwyższej jakości, pochodzące z lokalnej piekarni, którą jesteśmy. Nie mogę w tym miejscu nie podkreślić, że jesteśmy firmą silnie związaną z regionem, tu są nasze korzenie i tu zaczęła się nasza przygoda – dlatego niezwykle ważny jest dla nas fakt, że teraz Szczecin oficjalnie już jest naszą siedzibą.A

Asprod powstał w 1991 r.  i od niemal trzydziestu lat z sukcesami działa w branży piekarniczo-cukierniczej. Obecnie posiada blisko 90 sklepów firmowych, których najsilniejsza koncentracja jest na terenie województwa Zachodniopomorskiego, głównie w Szczecinie. Trzy placówki działają w innowacyjnej dla  branży formule Drive thru.

Asprod jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym m. in. certyfikatów Poznaj Dobrą Żywność przyznawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ogólnopolskiego tytułu Piekarza Roku 2015. 

W 2019 roku Asprod został wyróżniony  certyfikatem Zrobione w Szczecinie. 

Więcej na stronie: 

www.asprod.com.pl