Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS jako miejsce do życia. Miasto posiada bogatą ofertę kulturalną oraz przyjazną mieszkańcom przestrzeń miejską. Zwany czasem miastem zieleni, ma ogółem ponad 500 ha terenów zieleni miejskiej i jest otoczony wodami. Jeśli chodzi o życie kulturalne, miasto może poszczycić się trzema teatrami, operą oraz nową filharmonią, która zdobywa nagrody nie tylko za swoje koncerty, ale także za architekturę.

Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych.  

Wsparcie administracji publicznej na wysokim poziomie. Na terenie Szczecina aktywnie działa wiele instytucji otoczenia biznesu, które pozostają do dyspozycji przedsiębiorców. Ich działalność skierowana jest do wszystkich zainteresowanych rozwojem biznesu w Szczecinie. Wsparcie administracji publicznej w mieście zostało ocenione bardzo wysoko 6,5/10 – drugi najwyższy wynik w raporcie. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Pomerania, Północnej Izby Gospodarczej, Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz wielu innych organizacji.

Mamy możliwości, by stać się polskim hubem offshorowym. Ten scenariusz już się realizuje. Powstają kluczowe elementy tego procesu. Trzy potężne fabryki komponentów do farm wiatrowych powstaną w Szczecinie. W styczniu duńska firma Vestas zapowiedziała budowę drugiego zakładu produkcyjnego w naszym mieście, a hiszpański Windar podpisał ostateczną umowę dzierżawy terenu, na którym powstanie ich zakład. Z kolei w Świnoujściu trwa budowa terminalu instalacyjnego. Od kilku lat Szczecin coraz częściej zauważany jest także przez inwestorów poszukujących nowych lokalizacji pod inwestycje biurowe i magazynowe komentuje Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina

Miasto stawia na rozwój uczelni. Oferta edukacyjna Szczecina jest szeroka, studenci mogą wybierać spośród ponad 160 kierunków studiów na 16 uczelniach wyższych, publicznych oraz niepublicznych. Najchętniej wybierany Uniwersytet Szczeciński kształci studentów w wielu specjalizacjach, jednak absolwenci kierunków finansowych, księgowych, jak i filologicznych zdobywają najbardziej pożądane obecnie na rynku umiejętności i wiedzę.

Miasto stawia na rozwój uczelni, jakość edukacji, a także na rozwój w kierunku otwierania nauki na biznes tak, aby obie strony mogły czerpać inspiracje i rozwijać gałęzie gospodarki. Świetnym przykładem kooperacji uczelnie  -biznes jest wydarzenie organizowane już po raz trzeci dla regionu pt. „Szczecin Biznes Inspiracje”, w którym biorą udział firmy, uczelnie oraz stowarzyszenia. Zintegrowanie biznesu z nauką wzmacnia relacje, a studentom daje możliwość dopasowania do prezentowanych organizacji. Te wszystkie czynności korzystnie działają na atrakcyjność inwestycyjną regionu i budują jego pozycję dodaje Oliwia Płoska, Senior Consultant Antal, SSC/BPO.

Rywalizacja o pracownika trwa. Według raportu BEAS dominującymi sektorami gospodarki w województwie zachodnio-pomorskim jest produkcja (nieustannie rozwijające się strefy ekonomiczne), handel (bliskość granicy ma tutaj zdecydowane znaczenie) oraz transport (idealna baza wypadowa dla przewoźników). Położenie geograficzne miasta ma spore znaczenie dla rynku pracy. Niewątpliwie daje duże możliwości rozwoju dla lokalnej społeczności, ale również wymusza rywalizację o tego samego pracownika między polskim a niemieckim pracodawcą.

Według raportu BEAS aż 70 proc. przebadanych firm planuje zwiększyć zatrudnienie, co wskazuje na dużą dynamikę na rynku pracy. Przy relatywnie niskim bezrobociu w województwie zachodniopomorskim jednym z głównych celów powinno być zachęcenie młodych ludzi do przyjazdu na studia techniczne w Szczecinie i związanie zawodowe z regionem. Obecnie Szczecin plasuje się jako atrakcyjny ekonomicznie dla potencjalnych inwestorów pod względem wynagrodzeń – przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w 2022 roku 6169,94 zł, co stanowiło 92% przeciętnego wynagrodzenia w kraju – podkreśla Mateusz Otkała, Business Development Manager Antal, Engineering & Operations.

Potencjał rozwoju rynku biurowego. Rozwój rynku biurowego w Szczecinie ma ogromny potencjał, choćby ze względu na wyjątkowe położenie miasta – nie bez powodu mówi się o nim jako o bramie na zachód i północ Europy. Fakt ten potwierdzają decyzje inwestycyjne wielu firm, które ulokowały tutaj swoje siedziby biznesowe, a także główne magazyny, wykorzystując strategiczną lokalizację Szczecina, dającą dostęp do wszystkich gałęzi transportu.

Potencjał do dalszego rozwoju rynku biurowego potwierdzają liczby – całkowite zasoby powierzchni biurowej w Szczecinie to 186 tys. mkw., czyli jedynie 3% podaży całego kraju. Tymczasem roczny popyt na biura w 2022 roku wyniósł 10 700 mkw., podczas gdy powierzchnia oddana do użytku w tym samym czasie wyniosła zaledwie 1500 mkw. To dobitnie pokazuje, że miasto potrzebuje nowych projektów biurowych, bo liczba potencjalnych najemców wciąż rośnie – zauważa Zuzanna Krech, Associate, Regional Director Central Poland, Cushman & Wakefield.

O BEAS
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r. Raporty opracowane w ramach tej i poprzedniej edycji projektu są dostępne na nowym, interaktywnym portalu umożliwiającym porównanie kluczowych wskaźników dla miast oraz pobranie wybranych zestawień  www.investmentpotential.pl 

_____________
O ANTAL
Antal jest wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie rekrutacji stałych, consultingu HR oraz outsourcingu. U podstaw naszego sukcesu leży wysoka jakość oferowanych usług oraz ludzie, których kapitałem jest wiedza zgromadzona przez 26 lat działalności firmy. Tworzymy metody i narzędzia, które przewyższają oczekiwania klientów i standardy rynkowe, będąc jednocześnie liderem zrównoważonej transformacji w branży. Zakres naszego wsparcia jest bardzo szeroki – od realizacji kompleksowych procesów rekrutacji stałej, poprzez outsourcing usług, w tym RPO i contracting, aż po działania Employer Branding, HR Consulting, a także świadczenie kompleksowej usługi badań i analizy rynku.

 

O CUSHMAN & WAKEFIELD
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 52 tys. pracowników w ok. 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą m.in. zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych oraz wyceny. Za swoją kulturę i działania na rzecz różnorodności, równego traktowania i inkluzywności, a także ESG oraz inne inicjatywy, Cushman & Wakefield otrzymuje wiele wyróżnień i nagród w konkursach branżowych czy biznesowych. Dodatkowe informacje na stronie: www.cushmanwakefield.com 

 

www.antal.pl Antal_BEAS_Szczecin_PL_v4_compressed