Szczecin_offshore. Duże zainteresowanie konkursem

Rozstrzygnięty pierwszy etap konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej. Nagrody ORLEN Neptun czekają

Ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w pierwszym etapie konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej. Po stojącej na bardzo wysokim poziomie rywalizacji, do następnej rundy – która odbędzie się 28 maja – awansowało 30 najlepszych uczestników. Do wygrania w konkursie są trzy indeksy Politechniki Morskiej i nawet 10 tys. zł od ORLEN Neptun.

Pierwszy etap rywalizacji był internetowy. Uczniowie musieli w ciągu dwudziestu minut odpowiedzieć na trzydzieści pytań dotyczących szeroko rozumianej wiedzy ogólnej o morskiej energetyce wiatrowej. Liczyła się zarówno poprawność odpowiedzi jak i czas, w jakim zostały one udzielone. Najlepszy okazał się uczeń ze Szczecina, który w limicie czasu właściwie odpowiedział na 28 pytań. 

Teraz zmagania przeniosą się do Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie. Pod koniec maja uczniowie będą rozwiązywać testy oraz zadania z zakresu mechaniki, elektroenergetyki i podstawowej wiedzy dotyczącej elementów hydrauliki. Z tego etapu komisja konkursowa wyłoni z każdej ze szkół po pięciu najlepszych uczniów, którzy wystąpią w finale rywalizacji.

Ostateczne rozstrzygnięcie odbędzie się 15 czerwca 2024, w Światowym Dniu Wiatru na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Tym razem uczestnicy konkursu zmierzą się z wyzwaniem polegającym na opracowaniu konkretnego zagadnienia obejmującego ogólną wiedzę dotyczącą m.in. budowy wiatraka, rodzajów turbin, czy kwestii związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Następnie każdy finalista będzie musiał zaprezentować swoją pracę przed komisją konkursową, udzielając odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Na najlepszych czekają trzy główne nagrody. Będą to indeksy na dowolny, wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Dodatkowo ORLEN Neptun ufundował nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 5 tys. i 2,5 tys. zł.

Organizatorami konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej są: Politechnika Morska w Szczecinie, ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Infrastruktury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz prezydenci Szczecina i Świnoujścia. 

ORLEN Neptun odpowiada za rozwój inwestycji offshore wind w Grupie ORLEN. W 2023 r. spółka otrzymała decyzję o przyznaniu pięciu lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 5,2 GW. ORLEN Neptun rozpoczął też budowę w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego offshore wind. Po zakończeniu prac na przełomie 2024/2025 roku, będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Europie.