Szczecin_Offshore. Światowy gigant kupuje fabrykę fundamentów dla morskich wiatraków

Szczecin_Offshore. Światowy gigant kupuje fabrykę fundamentów dla morskich wiatraków

Vestas kupił fabrykę znajdującą się na wyspie Ostrów Brdowski za ponad 170 mln zł. ST3 Offshore produkowała fundamenty dla morskich wiatraków i od początku miała duże problemy. W 2020 roku ogłosiła swoją upadłość.W następnych latach syndyk pięciokrotnie próbował sprzedać majątek zakładu. Dopiero w tym roku, w szóstej próbie, pojawili się oferenci zainteresowani zakupem fabryki.W przetargu pisemnym pojawiły się dwie propozycje, wygrała ta złożona przez firmę Vestas. To nie pierwsze działania w Szczecinie światowego giganta produkującego elementy do farm wiatrowych. Już w ubiegłym roku firma Vestas zapowiedziała swoje inwestycje w naszym mieście. Chce wybudować fabrykę, w której montowane będą gondole i piasty turbin. Zakład ma ruszyć w najbliższych latach. Dzięki inwestycji powstanie kilkaset nowych miejsc pracy. To dobra wiadomość również dla absolwentów szczecińskich uczelni wyższych i szkół średnich. Nowa Fabryka w Szczecinie ma być największym zakładem produkcyjnym w Polsce bezpośrednio związanym z sektorem morskich farm wiatrowych. Elementy produkowane przez  przez zakład w Szczecinie bądą także eksporotwane na cały świat.

Fabryka Vestas to ważna inwestycja obok projektu budowy terminala instalacyjnego w Świnoujściu. Do niego będą dostarczane komponenty morskich farm wiatrowych. Również tam odbywać się będzie wstępny montaż wież o wysokości ponad 100 metrów. Terminal będzie mógł przyjąć największe statki typu jack-up, które służą do budowy farm wiatrowych na morzu.

Miasto Szczecin od początku towarzyszy firmie Vestas przy jej poczynaniach, rozmawia  o współpracy i nowej inwestycji w naszym mieście. W ubiegłym tygodniu na zaproszenie Ambasadora Danii, przedstawiciele Szczecina oglądali m.in. fabrykę i obiekty szkoleniowe firmy Vestas, a także port Esbjerg, który przeszedł drogę od tradycyjnej działalności portów rybackich do działalności w zakresie energii wiatrowej na morzu.