Czy branża offshore to szansa dla Szczecina? Jak wygląda potencjał Metropolii Szczecińskiej oraz regionu zachodniopomorskiego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej? – odpowiedź znajdziemy w opublikowanym przez ARMS Sp. z o.o. raporcie branżowym.
Sektor morskiej energetyki wiatrowej jest i na pewno będzie w skali Europy stymulatorem rozwoju gospodarki morskiej. Przeprowadzona analiza krajowych i unijnych dokumentów źródłowych wskazuje, że do 2050 moc elektrowni na morzach powinna osiągnąć wielkość do 440 GW, a to oznacza wieloletnie inwestycje na kwoty idące w biliony euro. Już dziś Zachodniopomorskie wg statystyk i mapy OZE produkuje aż 82 proc. energii odnawialnej w Polsce.
Przemysł związany z energetyką wiatrową to impuls dla rozwoju gospodarczego Szczecina. To nowe otwarcie dla naszego miasta i regionu, rozwoju zaawansowanego, bo opartego na nowoczesnych technologiach – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. Branża OZE z pewnością wygeneruje dodatkowe miejsca pracy i wpłynie znacznie na otoczenie biznesowe oraz przyciągnie do naszego regionu kolejnych nowych inwestorów.
Na pierwsze efekt nie trzeba było długo czekać. Firma Vestas, jeden z trzech kluczowych na świecie graczy w produkcji offshorowej, zdecydował się zainwestować w Szczecinie. W nowej fabryce montowane będą gondole i piasty turbin do wiatraków. Zakład ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku i zatrudniać nawet 700 osób. Kluczowym elementem decyzji inwestora, by Szczecin stał się centrum offshore jest jego lokalizacja, bliski dostęp do wody. Fabryka w Szczecinie i port instalacyjny w Świnoujściu mają być kluczowymi elementami realizacji pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
Instalacja i serwis farm wiatrowych na morzu wymagają nowoczesnego oraz silnego łańcucha dostaw, a także usług dostosowanych do wymagań technologicznych branży. Pomorze Zachodnie ma ogromne predyspozycje do tego by, sprostać wyzwaniu. Wyjątkowa lokalizacja, kapitał ludzki na wysokim poziomie, współpraca samorządu, ośrodków akademickich i biznesu, a takze dostęp do Morza Bałtyckiego uznawanego za jeden z najlepszych akwenów do rozwoju energetyki wiatrowej sprawiają, że nasz region może plasować się wśród liderów branży offshore.
Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Sp. z o. o. jako podmiot, którego zadaniem jest dbałość o rozwój gospodarczy Miasta, przeprowadziła inwentaryzację stanu regionu
w kontekście rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Europie. W oparciu
o kryteria przestrzenne, organizacyjne i funkcjonalne oceniono stan przygotowania Metropolii i Województwa do rozwoju branży. Na podstawie przeprowadzonych analiz zdiagnozowano mocne i słabe strony regionu. W konsultacji z branżowymi ekspertami przygotowano rekomendacje, stanowiące fundament przyszłych działań i strategii. Czy uda nam się wykorzystać impuls gospodarczy i zyskać miano lidera w sektorze morskiej energetyki wiatrowej? – dowiemy się już wkrótce.
Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z całym raportem pod tytułem „Potencjał Metropolii Szczecińskiej oraz regionu zachodniopomorskiego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej – stan na koniec 2021 r.”
Materiały do pobrania
raport_branzowy_offshore_2022.pdf